top of page

SZKOŁA WCZORAJ I DZIŚ

Witamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeleźnikowej Wielkiej, placówki która w sposób szczególny uczy swoich wychowanków poszanowania Ojczyzny, historii narodu, dorobku przodków, zasad moralnych, wrażliwości wobec drugiego człowieka i otaczającego świata, kształtuje młode umysły, pomaga doskonalić zdolności, wskazuje kierunki rozwoju. Rodzinna atmosfera, wykwalifikowana kadra pedagogiczna, bogata przeszłość i doświadczenie to atrybuty wyróżniające nasza szkołę spośród innych placówek oświatowych. Zapraszamy do korzystania ze strony internetowej, która stanowi doskonałe źródło bieżących informacji.

 

Hymn szkoły

Pracą dziś naszą nauka,

Po wiedzę sięgaj z zapałem.
Tego więc celu dziś szukaj
I ucz się, ucz wytrwale.

 

Po książkę sięgaj codziennie,
Bierz z bohaterów przykłady.
Ucz się i pracuj sumiennie,
Posłuchaj pieśni tej rady.

 

W życiu nie łatwo ci będzie
Bez wiedzy i bez zawodu.
Mądry potrzebny jest wszędzie,
Myśmy przyszłością narodu.

Patron szkoły - Maria Konopnicka

Konopnicka Maria, z Wasiłowskich (1842-1910), polska poetka, prozaik, krytyk, publicystka. Uczyła się krótko na pensji sióstr sakramentek w Warszawie, przez całe życie dokształcała się we własnym zakresie. Wychowywała 6 dzieci, utrzymując się z dochodów niewielkiego dzierżawionego folwarku. W latach 1877-1890 mieszkała w Warszawie. od 1884 do 1886 redagowała pismo dla kobiet Świt.  Od 1890 przebywała w kilku krajach Europy Zachodniej, współpracując z prasą krajową, zrzeszeniami polskimi na obczyźnie, Macierzą Szkolną, komitetami pomocy dla wywłaszczonej ludności Górnego Śląska i Wielkopolski, a także współorganizowała międzynarodowy protest przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). 1903 otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu. 1905-1907 przebywała w Warszawie, organizowała pomoc dla uwięzionych przez władze carskie i ich rodzin.

 Debiutowała jako poetka w prasie 1870. Już w pierwszym okresie jej twórczość nabrała dużego znaczenia literackiego.

  Zmarła 8 X 1910 we Lwowie i tam została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.

Twórczość:

  • Zbiory nowel, Cztery nowele (1888), Moi znajomi (1890), Dym, Na drodze, Nowele, Ludzie i rzeczy, Na Normandzkim Brzegu, Mendel Gdański, Miłosierdzie gminy.

  • Dla dzieci: Śpiewnik dla dzieci, O Janku Wędrowniczku, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Na jagody, Nasza szkapa

  • Zbiory wierszy: Śpiewnik historyczny (1904)

  • Wiersze (wybór): "Zimowy ranek" 1870, "Kaliszowi" (1888 i 1907), "Memu miastu" (1897), Rota (1908), Stefek Burczymucha, Wolny najmita, W poranek, Tęsknota, Noc

  • Poematy: Pan Balcer w Brazylii (1910)

bottom of page