top of page

Dla Niepodległej

11 listopada to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu każdego Polaka, obchodzimy wtedy Święto Niepodległości. W tym roku ten dzień był szczególny, ponieważ minęło 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji społeczność naszej szkoły podjęła szereg działań upamiętniających tę rocznicę.

W siedzibie naszej placówki można było podziwiać wystawę „Dla Niepodległej”, uczniowie zapoznali się z Teczką Sztubaka prezentowaną w gablocie na dolnym korytarzu. Szkolne gazetki obfitowały w ciekawe materiały dotyczące odrodzenia II Rzeczypospolitej. Uczniowie wykonali plakaty z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, wzięli udział w konkursie plastycznym: Ojczyzna moja matka. Nauczyciele przeprowadzili tematyczne zajęcia poświęcone patriotyzmowi, historii kraju, twórcom Polski niepodległej. Z radością wzięliśmy udział w tegorocznej edycji konkursu ortograficznego Dyktando niepodległościowe. W szkole zorganizowany został Konkurs recytatorski poezji patriotycznej oraz Przegląd pieśni patriotycznych i żołnierskich. 9 listopada włączyliśmy się do akcji MEN „Rekord dla Niepodległej” o godzinie 11.11 w kościele parafialnym odśpiewaliśmy uroczyście 4 zwrotki hymnu narodowego.

Finałem podjętych w bieżącym roku działań były Gminne Obchody Święta Niepodległości. Należy podkreślić, że wybór Żeleźnikowej Wielkiej na miejsce tej uroczystości był dla naszej społeczności ogromnym wyróżnieniem. Całość rozpoczęła się 10 listopada o godzinie 9 - tej w kościele parafialnym. Uczniowie na czele z panią dyrektor Bernadettą Michalik i nauczycielami przeszli w uroczystym korowodzie ze szkoły do kościoła. Dla wszystkich uczestników przygotowano okolicznościowe kotyliony, które gościom rozdawały uczennice naszej szkoły ubrane tego dnia w stroje regionalne. Zgromadzonych gości przywitał gospodarz uroczystości wójt gminy Nawojowa dr inż. Stanisław Kiełbasa. Pan wójt podkreślił rangę wydarzenia, przywołał rys historyczny i przedstawił wybitnego historyka dr. Przemysława Stańko, który w swym szczegółowym wykładzie wprowadził uczestników w podniosły nastrój. Słowa głoszone z ambony były niezwykle wzruszające dla rodzin ofiar pierwszej wojny światowej, którzy po raz pierwszy usłyszeli dokładne daty śmierci swoich przodków.

Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele: Delegatury Kuratorium Oświaty - wizytator Izabela Zaczyk, gminy Nawojowa - Janusz Cabak, Jacenty Skrzypiec, Radni Rady Gminy, dyrektor ZOE w Nawojowej - Marta Wiktor – Kozdroń, dyrektor GOK-u w Nawojowej -

Jan Kulpa, dyrektorzy szkół i przedszkola gminy Nawojowa.

Uczennice naszej szkoły zaprezentowały występ „Dla Niepodległej”, który swą wymową wzruszył zgromadzonych w kościele gości, śpiew Karoliny Zagórowskiej został przyjęty entuzjastycznie. Uroczysty charakter imprezie nadała obecność orkiestry. Po mszy świętej i wzruszającym kazaniu księdza proboszcza Władysława Skrabacza głos zabrała pani dyrektor Bernadetta Michalik dziękując wszystkim, którzy zdecydowali się spędzić ten świąteczny dzień w gronie żeleźnikowskiej społeczności, jednocześnie podziękowała osobom, które włączyły się w organizację Święta Niepodległości i zaprosiła do dalszego wspólnego świętowania.

Na placu parafialnym na gości czekała pyszna i rozgrzewająca wojskowa grochówka, stoiska ze słodkościami przygotowane przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Żeleźnikowej Wielkiej, która tradycyjnie pomogła w zorganizowaniu uroczystości.

Rozmowom i wspomnieniom nie było końca, szczególnie, że zebrani mogli wsłuchiwać się w koncert zespołu Skierki z Żeleźnikowej Małej, który przygotowała pani Irena Górowska.

Wszyscy w uroczystych nastrojach udali się do swoich domów, aby już prywatnie świętować 100 lat niepodległości. Dziękujemy wszystkim uczestnikom obchodów Święta Niepodległości, dzięki Wam ten dzień był niezwykłą lekcją patriotyzmu dla uczniów naszej szkoły.

Featured Posts
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie wiadomości
Archiwum
szukaj
Nie ma jeszcze tagów.
Znajdź nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page