XXV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży - wspomnienia z wyjazdu
Uczniowie naszej szkoły - Kamil Tokarz i Jakub Jurkowski z kl. VIII - zmierzyli się z uczniami z 16 województw, biorąc udział w projekcie przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. W czasie tworzenia projektu uczniom towarzyszyło mnóstwo pozytywnych emocji. Nie obyło się również bez stresu i niespodzianek
Bohaterami tegorocznej sesji byli posłowie Sejmu II RP, ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji. Po przeanalizowaniu wielu źródeł Kamil i Kuba pod opieką pani mgr Danuty Zięcik zdecydowali się na opisanie i upamiętnienie losów osoby ściśle związanej z naszą gminą i regionem- Adama Stadnickiego. Wybór postaci nie był oczywisty, pomocne okazały się rozmowy z rodzicami, nauczycielami, wizyta w bibliotekach w Nowym Sączu i w Nawojowej. Chłopcy stworzyli własnego bloga, na którym umieścili biogram bohatera, udało im się dotrzeć do wielu zdjęć, dzięki temu powstała ciekawa fotokronika będąca ilustracją przywoływanych faktów. Blog stał się również miejscem, gdzie na bieżąco umieszczali informacje dotyczące swoich działań. Od Nadleśnictwa w Nawojowej otrzymali drzewko pamięci, które posadzili w wyjątkowym miejscu w naszej miejscowości w celu upamiętnienia prowadzonego projektu i samego hrabiego Adama Stadnickiego. W celu poszerzenia wiedzy mieszkańców o Adamie Stadnickim wydrukowali wiele ulotek, które rozdali przechodniom, zorganizowali prelekcję w Izbie Regionalnej w Żeleźnikowej Wielkiej, na rzecz której przekazali tablicę pamiątkową poświęconą hrabiemu Adamowi Stadnickiemu.
Ich trud i nie poszedł na marne, ponieważ znaleźli się w grupie laureatów projektu XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży i jako jeden z najlepszych zespołów wzięli udział w posiedzeniu komisji problemowej, które odbyło się w Sulejówku 11 i 12 maja 2019.
Oto, jak wspominają wyjazd:
„Do Sulejówka pojechaliśmy busem pod opieką pana Sebastiana Bielaka z Kuratorium Oświaty w Krakowie. Po zakwaterowaniu w hotelu poznaliśmy pozostałych laureatów, z którymi zaraz zabraliśmy się do pracy. Podzieliliśmy się na dwie podkomisje, w których przez długi czas opracowywaliśmy projekt uchwały. Praca nie była łatwa. Skupialiśmy się na temacie, jak młodzi ludzie mogą stawać się ambasadorami polskiej historii w kraju oraz poza jego granicami. W czasie dyskusji mogliśmy się przekonać , jak ogromny potencjał tkwi w młodych ludziach. Wieczorem mieliśmy czas, aby przygotować przemówienia na następny dzień i zebrać podpisy, aby zgłosić swoją kandydaturę na marszałka sejmu. Mimo że to tylko zabawa, każdy przygotował się solidnie, ponieważ bardzo chciał objąć to stanowisko. Rano po śniadaniu czekała nas wizyta w sejmie, gdzie odbyły się wybory na marszałka. W dalszej części posiedzenia wprowadzaliśmy poprawki do uchwały. To była prawdziwa lekcja parlamentaryzmu.
Pełni wrażeń, pozytywnych emocji oraz podekscytowani wróciliśmy do swoich domów, aby z niecierpliwością oczekiwać na kolejny wyjazd na posiedzenie sejmu do Warszawy, które odbędzie się 31 maja i 1 czerwca 2019. Nie wiadomo, czy udałoby się nam osiągnąć tak wielki sukces, gdyby nie ogromne zaangażowanie naszej opiekunki projektu pani Danuty Zięcik, której serdecznie dziękujemy.”